Find on map
Contacts

Address:
01013, Kiev,
str.Budindusriyi 5,
ofice 212

Tel./Fax:
(044) 224-59-06,
286-45-11, 285-54-19

E-mail: alternativamilk@gmail.com

Home / Publication / 27.10.2011

Publication

27.10.2011

Бабенко Сергій Сергійович, заступник директора ТОВ «ЧК АЛЬТЕРНАТИВА»

snc00379.png

Чим поїти телят? Здавалося б дуже просте запитання: звісно, молоком. А чи не занадто часто ми чуємо: «Молочне тваринництво економічно неефективне». Один з показників ефективності — кількість молока, зданого на молокопереробні підприємства. Чим більше його здали, тим більше коштів заробили. То ж навіщо випоювати телятам «гроші»? Чому не випоїти телятам замінник молока?  

Чомусь серед багатьох спеціалістів України склалася думка, що на заміннику молока не можна виростити здорове теля. Пропонуємо розглянути це питання уважніше.

Зробивши аналіз структури та поживності раціонів годівлі дійних корів у ряді господарств, ми дійшли висновку, що більшість раціонів не тільки не збалансовані за показникками поживних речовин, а навіть не відповідають елементарним нормам годівлі. Кожен спеціаліст погодиться з твердженям, що склад молока корови безпосередньо залежить від складу раціону, а також від якості корму в годівниці. Внаслідок незбалансованої годівлі в корів розвивається кетоз, ацидоз та інші хвороби, лікуючи які, ми вводимо в організм тварини лікарські речовини. А потім це молоко від хворих тварин, тобто з домішками лікарських речовин, випоюють телятам?!! Звичайно, «книжка пише», що таке молоко телятам не дають. Це теорія, а на практиці — молоко, яке не здається на молокопереробні заводи, випоюється телятам.
 
Замінник цільного молока (ЗЦМ) на відміну від молока корови має постійний склад, збалансований за показниками протеїнів, не містить високих показників по жиру, насичений вітамінами, мікро- та макроелементами. На поживнісь замінника не впливають ні пора року, ні погодні умови — ця величина є сталою. Випоюючи телят замінником цільного молока, ми, по-перше, знижуємо ризик передачі захворювань, які передаються через молоко корови до телят (якщо в
когось є сумніви, радимо продивитися дані по захворюваності на лейкоз ВРХ на Україні — результати не втішають). По-друге, в господарствах, які використовують ЗЦМ, спостерігається значне зниження шлункових розладів. Тобто, мова йде вже про здорових тварин. Так як замінники молока випускаються в сухому вигляді, вони не псуються і не потребують особливих умов зберігання, їх легко транспортувати і переносити безпосередньо до місця використання. Це дає змогу телятницям планувати випойку не залежно від часу доїння корів.
 
Економічного ефекту від використання замінників молока в господарствах можна досягнути завдяки збільшенню обсягів реалізації «звільненого» від випоювання телятам натурального молока. Це пов’язано з тим, що ціна 1л високоякісного ЗЦМ, збалансованого під потреби телят, в 1.5-2 рази нижча вартості цільного молока. ЗЦМ розводиться у пропорції 8-9:1, тобто з одного кілограму сухого замінника можна отримати 9-10 кг молока для випоювання телятам. Однак, є певні вимоги, яким має відповідати ЗЦМ, і, насамперед, замінник молока повинен бути виготовлений на молочній основі. Для виготовленя ЗЦМ використовують суху підсирну делактозовану сироватку. Суха сироватка — це продукт сиропереробної галузі. Для виготовлення сирів використовують казеїнові білки молока, після переробки залишаються сироваточні білки. Коли ці білки в складі ЗЦМ потрапляють в сичуг телят, на відміну від цільного молока (яке складається переважно з казеінових білків) вони не утворюють так званого «сирного згустку». В наслідок цього ЗЦМ засвоюється швидше, ніж молоко. Телята, отримавши необхідні молочні білки, через деякий час починають відчувати голод. І саме в цей час необхідно дати телятам якісне сіно та збалансований комбікорм. Чим раніше телята починають споживати основний корм, тим раніше в них починається активний розвиток травної та ферментативної системи. Адже розвиток рубця в подальшому позначається на показниках продуктивності тварин.
 
При відгодівлі бичків це проявляється у вигляді високих приростів, а у теличок в майбутньому позитивно відображається на надоях молока. «На заміннику молока не виростити корову», — цей вислів ми чуємо ледве не від кожного третього спеціаліста. І тут виникає питання: а як же високопродуктивні голландські чи німецькі корови? Про надої, які отримують від цих корів, українські тваринники тільки мріють. Адже ці тварини вирощувались тільки на ЗЦМ. Навіть в Україні ряд сільськогосподарських підприємств вже впровадили в схему вирощування телят замінники молока і дуже задоволені результатами, тому що від розвитку рубця та передшлунків телички залежить в майбутньому розвиток молочної залози і, як наслідок, продуктивність корови.
 
На жаль, є господарства, які мають невдалий досвід щодо використання замінників молока. В основному це відбувається з ряду причин:
  • недостатня підготовленість господарства до впровадження нових технологій і недостатній рівень підготовки обслуговуючого персоналу по догляду за телятами (як наслідок, порушується технологія приготування та випоювання ЗЦМ);
  • порушення санітарних вимог щодо місця та посуду, в якому готують і з якого випоюють замінник молока;
  • відсутність контролю за випойкою з боку головних спеціалістів господарства (ветлікар, зоотехнік, завідуюючий фермою).
             Виходячи з власного досвіду, хочемо дати декілька порад щодо впровадження ЗЦМ в господарстві
  • Будь ласка, переконайтесь, що ви купуєте якісний продукт. Вимагайте ветеринарні сертифікати та посвідчення про якість.
  • Поцікавтесь, де і ким в Україні використовується ця продукція. По можливості зробіть візит у ці господарства, поспілкуйтесь з колегами, проаналізуйте отриманні результати.
  • Підготуйте місце та посуд, в якому будете готувати розчин ЗЦМ.
  • Найголовніше — підготувати обслуговуючий персонал. Найкраще, коли консультант компанії, в якої ви купуєте ЗЦМ, виїде до вас у господарство, проведе інструктаж з обслуговуючим персоналом ферми і проконтролює процес пробного випоювання.
Ми дуже сподіваємось, що ці поради стануть вам у пригоді. Бажаємо всім господарствам, які впроваджують замінники цільного молока в схему вирощування телят, знайти гідну альтернативу молока для ваших телят.